26/04/2024

Золочів Вечірній

Всі новини Золочівщини

Міського голову Золочева Ігоря Гриньківа підтримав Нобелівський лауреат Роалд Гоффман

Золочів, вул. Шашкевича, 2015 рік

Нобелівський лауреат Роалд Гоффманн записав відеозвернення на підтримку міського голови Золочева Ігоря Гриньківа. Відео опублікував сам Ігор Гриньків на своїй сторінці у Фейсбук. https://www.facebook.com/100007045179007/videos/2888678341376977/

Більше ніж 83 роки тому я народився у Золочеві. Я залишив місто будучи малим хлопцем, тому я не можу говорити до Вас українською. Але моє серце – з Вами. Я б хотів трішки розповісти Вам про мій досвід з мером Вашого міста Ігорем Гриньківим. Ми вже знали мера Ігоря Гриньківа певний час, а у 2015 році моя дружина та я відвідали місто. Це був фактично мій третій візит до міста останніми роками. Я зміг побачити дивовижний прогрес, коли він показував нам місто, якого місто досягнуло під його керівництвом. Через деякий час я також бачив в деталях його плани щодо реорганізації Ринкової (Вічевої) площі. Я міг бачити, що серце мера Ігоря Гриньківа є з людьми та з містом. І я дуже радий сказати Вам, як мені подобається його робота. Я – хімік, я – з Вами, хоч з далекої відстані. До зустрічі!” – йдеться у повідомленні.

“У 2015 році, у Золочеві відбулася моя зустріч із Нобелівським лауреатом Роалдом Гоффманом, з цим великим і разом з тим простим і дуже людяним чоловіком. Незважаючи на те, що це була наша перша зустріч, я залишився під великим враженням від особистого спілкування з ним. Ми говорили про речі, які для нас важливі. Ми говорили про людей, котрі нам дуже дорогі і назавжди залишаться в нашій пам’яті. Відвідали будинок, в якому проживала сім’я Гофманів. Відвідали давнє єврейське кладовище, де сповнений смутку Роалд, розповів мені про свого батька, котрого під час Другої світової війни розстріляли нацисти. Живучи в далекій Америці, Роалд є дуже уважний до всього, що відбувається у нашому місті, радо відгукується на наші ініціативи. Мені дуже приємно, що у цей відповідальний час для мене і для усієї нашої громади, саме цей прекрасний та всіма поважний чоловік, котрий окрім багатьом своїх титулів, має звання почесного громадянина Золочева, виявив мені свою підтримку. Маю надію, що ми ще неодмінно зустрінемось у нашому Золочеві. Щиро дякую Вам, Роалде!” – написав у відповідь міський голова Золочева Ігор Гриньків.

Народився майбутній учений зі світовим іменем 18 липня 1937 року на третьому поверсі будинку № 10, що на вулиці Ягеллонській (нині це вулиця Ст. Бандери, 8) у Золочеві.

1981 — спільно з японським ученим Фукуї Кен’іті здобув Нобелівську премією з хімії.

Член Національної академії наук США, Американської асоціації фундаментальних наук, Міжнародної академії квантово-молекулярних досліджень, Американського фізичного товариства. Почесний доктор Королівського технологічного інституту в Швеції і Йєльського університету.

Є автором 5 поетичних збірок, 114 окремо надрукованих поем і 3 театральних п’єс (зокрема, п’єси «Кисень», 2001 — у співавторстві з Карлом Джерассі[en]; розповідає про історію відкриття цього хімічного елементу у 18 столітті; перекладена 16 мовами й поставлена в багатьох театрах світу).

Вільно володіє англійською, німецькою, російською, французькою та шведською мовами, чудово розуміє українську та польську.

Roald Hoffmann 2017 stamp of Ukraine.jpg

Цікавиться життям своєї Батьківщини: 2006 року відвідав рідний Золочів[3], де брав участь у відкритті пам’ятника євреям,[2] листується із земляками — золочівцями та тернопільчанами. Пам’ять вченого зберегла спогади про його дитинство у «гуцульському костюмчику».

Через фаховий журнал Chemical and Engineering News Р.Гоффман закликав вчених Заходу підтримувати молодих вчених колишнього СРСР заради їхнього наукового майбутнього[4].

У 2013 був серед інтелектуалів, що підписали звернення світової академічної спільноти на підтримку українського Євромайдану[5].

18 липня 2017 року в Україні випустили поштову марку Роалд Хоффманн номіналом 5 (п’ять) гривень.

ZV.IN.UA | BR1ZE © Est. 2019 | Newsphere by AF themes.